Wykorzystanie materiałów światłoutwardzalnych w rekonstrukcji zębów

Pełne i zdrowe uzębienie stanowi priorytet dla większości pacjentów gabinetów stomatologicznych. Dzisiaj dentyści mogą podarować swoim klientom nienaganny uśmiech – przydatnym narzędziem są na przykład wypełnienia kompozytowe, które skutecznie odbudowują zęby.
Kompozyty światłoutwardzalne – czym są i kiedy się je stosuje?
Kompozyty światłoutwardzalne to jeden z najpopularniejszych sposobów wypełniania ubytków w zębach. Jest to ostatni etap odbudowy, który polega na stworzeniu plomby w kolorze jak najbardziej zbliżonym do odcienia zęba oraz na zabezpieczeniu wypełnienia. Materiały światłoutwardzalne są wykorzystywane przy leczeniu próchnicy, naprawianiu uszkodzeń mechanicznych oraz usuwaniu przebarwień. Taka metoda sprawdza się w wielu przypadkach – stomatolodzy korzystają z niej, by odbudować zęby, które utraciły tkanki twarde na skutek choroby, urazu lub leczenia endodontycznego. Rekonstrukcja kompozytowa jest zabiegiem nieinwazyjnym i zazwyczaj można ją przeprowadzić w całości w trakcie jednej wizyty.
Rekonstrukcja zębów kompozytami światłoutwardzalnymi
Rekonstrukcja zębów z wykorzystaniem kompozytów światłoutwardzalnych może przebiegać przy znieczuleniu miejscowym, chociaż nie zawsze jest to konieczne. Jeśli tkanka została zaatakowana przez próchnicę, należy usunąć zmiany chorobowe i dokładnie oczyścić ubytek. Na dnie borowanej przestrzeni dentysta umieszcza materiał oddzielający miazgę zęba od plomby. Po nałożeniu kwasu ortofosforowego lekarz wypełnia ubytek płynem i kilkoma warstwami kompozytu. Każda z nich jest utwardzana osobno, dlatego na tym etapie potrzebna jest lampa polimeryzacyjna. Po wykonaniu plomby należy doszlifować ząb w taki sposób, by dopasować wypełnienie do zgryzu pacjenta.
Dlaczego warto wybierać kompozyty światłoutwardzalne?
Kompozyty światłoutwardzalne to szybka, komfortowa i ekonomiczna metoda leczenia ubytków. Wśród największych zalet tych materiałów można wymienić:
- Wytrzymałość – z reguły wypełnienia kompozytowe utrzymują się przez kilka lat.
- Nienaganny wygląd – plomby z materiału światłoutwardzalnego można doskonale dopasować do koloru oraz kształtu zęba.
- Szczelność – wypełnienie dobrze przylega do zęba, co zwiększa szanse na całkowite powodzenie leczenia.
- Bezpieczeństwo – substancje zawarte w kompozytach są neutralne dla zdrowia pacjenta.
- Cena – jest to jedna z tańszych metod wypełniania ubytków, dlatego klienci często się na nią decydują.
Stomatolog powinien wybrać kompozyty, które najlepiej zaspokoją jego wymagania. Na rynku można znaleźć wypełnienia o różnej elastyczności, wytrzymałości i płynności, dlatego warto przetestować kilka produktów.